Meerkerk, Christelijke Gereformeerde Kerk, Oude orgel

Foto’s: Janco Schout © 2016

  • Rond 1935 bouwde de firma Valckx & Van Kouteren een nieuw pneumatisch kegelladen-orgel voor het vorige kerkgebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Meerkerk (Utrecht) met één manuaal en pedaal. De manuaalregisters waren gedeeld in bas en discant. In 1964 is het instrument overgeplaatst naar de huidige kerk. Plannen voor een uitbreiding met vier registers zijn niet uitgevoerd. Het pijpwerk is wel geleverd, maar nooit geplaatst omdat er te weinig ruimte was op de galerij. In 1971 bouwde de firma Scheuerman het orgel om naar elektro-pneumatiek. Er kwam een nieuwe speeltafel, waarbij de delingen ongedaan werden gemaakt. Tevens plaatste Scheuerman een Fluit 4′ op het manuaal en een Gedekt 8′ op het pedaal.
  • In 1987 heeft Scheuerman het orgel herbouwd, waarbij het werd uitgebreid met een tweede klavier en een aantal registers.
  • In 2018 is door Ide Boogaard een ander orgel met mechanische tractuur en sleepladen in de kerk geplaatst. Het orgel van Valckx & Van Kouteren is waarschijnlijk afgebroken. Het is op 27 en 28 augustus 2018 door Ide Boogaard gedemonteerd.

Dispositie:

Hoofdwerk: C – g3 Bourdon 16′, Prestant 8′, Roerfluit 8′, Octaaf 4′, Fluit 4′ – 1971, Quint 2 2/3′ – 1987, Octaaf 2′ – 1987, Mixtuur IV sterk – 1987.
Zwelwerk (1987): C – g3 Roerfluit 8′, Salicionaal 8′, Celeste 8′ (discant), Prestant 4′, Blokfluit 2′, Sesquialter II sterk, Dulciaan 8′, Tremulant.
Pedaal: C – f1 Subbas 16′, Octaafbas 8′ – 1987, Gedekt 8′ – 1971.
Couplers: Hoofdwerk – Zwelwerk, Hoofdwerk – Zwelwerk 4′, Pedaal – Hoofdwerk, Pedaal – Zwelwerk.