Dongen, Nederland (Noord-Brabant) – Sint Laurentiuskerk, Hoofdorgel

Foto’s: Michiel van ’t Einde © 2014

  • In 1882 heeft Wilhelm Rütter een nieuw orgel geplaatst in de kapel van het klooster van de Duitse Dominikanen te Venlo. Het had één manuaal. In 1892 breidde Rütter het orgel uit met een tweede manuaal. Toen het klooster in 1920 in andere handen overging, werd het orgel vervangen en verkocht. De firma Vermeulen uit Weert kocht het en plaatste het in 1921 in Dongen. In deze plaats was in 1917 de oude kerk afgebrand, waarbij het orgel van Delhaye met 27 stemmen verloren ging. Bij de plaatsing in de nieuwe kerk maakte Vermeulen een pneumatische transmissie van de Bourdon 16′ op het pedaal en een Trompet 8′ op het Hoofdwerk op een kleine pneumatische lade.
  • Vanaf ongeveer 1968 werd het orgel niet meer gebruikt, en raakte het onbespeelbaar. Het parochiebestuur had het instrument al afgeschreven, maar het werd niet uit de kerk verwijderd. Op initiatief van Frans Bullens, organist-dirigent van de kerk, is rond 1980 een comité gevormd om restauratie van het orgel te organiseren. Geadviseerd door de firma Nijsse werd het meeste werk door vrijwilligers uitgevoerd. Ook is het orgel uitgebreid met een zelfstandig pedaal met twee stemmen. Dit pedaal kreeg een elektrische tractuur, omdat het anders niet betaalbaar was. Op 27 juni 1982 werd het orgel weer in gebruik genomen.
  • In 2012 is het orgel door een groep vrijwilligers schoongemaakt en gereviseerd. Op zaterdag 29 september 2012 werd het instrument weer in gebruik genomen.
  • Het orgel is in evenredig zwevende temperatuur gestemd.

Dispositie:

Hoofdwerk:
Bourdon 16′ (gedeeld)
Prestant 8′
Viola di Gamba 8′
Roerfluit 8′
Octaaf 4′
Quint 2 2/3′ – 1982
Octaaf 2′ – 1982
Mixtuur II-III-IV sterk (2′)

Nevenwerk:
Salicionaal 8′
Bourdon 8′
Flûte Travers 4′ – C-H 1882, rest 1982
Trompet 8′ – 1921

Pedaal:
Subbas 16′ – 1982
Gedekt 8′ – 1982

Koppelingen:
Manuaalkoppel
Pedaal – Hoofdwerk