Foto’s: Michiel van ’t Einde © 2012
In 1967 bouwde J. v.d. Linden een orgel voor de De Hoeksteen te Uithoorn. In 1984 in Dronten geplaatst door Pels & van Leeuwen; daarbij herintonatie uitgevoerd.
In 2005 werkzaamheden door Maarten Oranje uit Kampen,
waarbij de Gedektfluit 4 met de Prestant 4 is omgewisseld, en de doorgezakte frontpijpen zijn gerepareerd. De Subbas 16 is geherintoneerd en de Holpijp 8 voet van de 2e klavier heeft een zelfstandig Grootoctaaf gekregen, voorheen was dat gecombineerd met de Roerfluit 8 van het 1e klavier.
Maarten Oranje schrijft over het orgel:
“Het orgel in de Lichtboei begint zijn bestaan in de Hoeksteenkerk in Uithoorn.
Het is daar gebouwd door Jac. v.d.Linden uit Leiderdorp in 1967.
In de 80 er jaren werd de Hoeksteen gesloten en werd het orgel aangekocht door de gereformeerde kerk vrijgemaakt van Dronten, die net een nieuw en groter kerkgebouw in gebruik hadden genomen.
In de loop der jaren werd de klank niet meer gewaardeerd en bleek de dispositie en de verdeling van registers over de twee klavieren steeds meer een belemmering te worden om goed de gemeente te begeleiden.
De laatste werkzaamheden aan het orgel werden uitgevoerd door Maarten Oranje, orgelmaker in Kampen.
Hierbij werd de registerindeling veranderd, waarbij Prestantregisters op het eerste klavier werden geplaatst en de Fluitregisters op het tweede klavier. Tevens was ruimte om een extra register te plaatsen op het tweede klavier. Dit register, Fagot 8 voet, is een grote verrijking voor de klankkleur van het orgel geworden. Niet onbelangrijk is de vervanging van al het metalen pijpwerk dat in de orgelkas staat.
Daarmee werd een steviger, minder scherpe toon, aan het orgel gegeven.”
De dispositie in 2005:
Hoofdwerk: (C-g3)
Prestant 8
Roerfluit 8
Octaaf 4
Mixtuur III
Sesquialter II D
Nevenwerk: (C-g3)
Holpijp 8
Gedekte Fluit 4
Octaaf 2
Quint 1 1/3
Pedaal (C-f1)
Subbas 16′
3 koppels:
Hoofdwerk – Nevenwerk
Pedaal – Hoofdwerk
Pedaal – Nevenwerk
De dispositie na de werkzaamheden in 2007:
Hoofdwerk: (C-g3)
Prestant 8
Roerfluit 8
Octaaf 4
Octaaf 2
Mixtuur III
Nevenwerk: (C-g3)
Holpijp 8
Roerfluit 4
Quint 2 2/3 (uit Sesquialter)
Sesquialter II
Woudfluit 2
Fagot 8
Pedaal (C-f1)
Subbas 16′
3 koppels:
Hoofdwerk – Nevenwerk
Pedaal – Hoofdwerk
Pedaal – Nevenwerk