Foto’s: Anton Lukassen © 2005/2006
De klank van het orgel:
Anton Lukassen speelt de
Toccata F-Dur van D. Buxtehude
Dit orgel staat sinds 1906 in de Sint Jozefkerk aan de Radesingel in Groningen. Het betreft een tweemanualige Maarschalkerweerd, geïnspireerd op het Maarschalkerweerdorgel wat in de kathedraal in Utrecht staat. In 2005 werd het orgel gerestaureerd en weer met de originele dispositie teruggeplaatst door Adema/van Baekel.
Enkele stemmen zijn teruggerestaureerd, zoals de Dolce 8 uit de voorraad van de orgelmaker op het hoofdmanuaal en de Zacht Gedekt 8 van het zwelwerk, oorspronkelijk Maarschalkerweerd st. Dominicuskerk Alkmaar 1897. De mixtuur is weer in zijn oorspronkelijke mensuur teruggebracht van waaruit apart een octaaf 2 te registreren is (links klein trekknopje).
De originele Basson-Hobo 8 van het zwelwerk is vervangen door een Basson-Hobo 8 afkomstig van het Maarschalkerweerdorgel in de st. Dominicuskerk te Amsterdam (1903).
a1 = 435 Hz bij 16 graden, stemming (uiteraard) evenredig zwevend
Zie ook www.maarschalkerweerdorgel-groningen.nl
De huidige dispositie:
Prestant 8
Bourdon 16
Salicionaal 8
Fl(uit) Harm(onique) 8
Bourdon 8
Octaaf 4
Roerfluit 4
Nazard 3
Dolce 8
Mixtuur 2-4 sterk
Trompet 8
Gamba 8
Voix Celeste 8 (c0)
Holfluit 8
Quintadeen 8
Fl(uit) Octav(iante) 4
Gemshoorn 2
Zacht gedekt 8
Basson Hobo 8
Tremolo
Contra bas 16
Subbas 16
Open fluit 8
Gedekt 8
Bazuin 16
Koppel klavier I-II
Koppel I-Ped
Koppel II-Ped
combinaties: P/MF/F/Fr.Comb./A